MTÜ Avatud Maakaardi Selts

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Juhendid

Saada link Prindi PDF

10 minuti kaardi täiendamise juhend

1. Alusta siit: eestikeelne OSM Algaja Juhend WIKI-s

2. Vaata videot lihtsast kaardi täiendusest - kuidas lisada oma maja kaardile:

3. Vaata videot pisut keerukamast kaardi täiendusest: tänava parandamine Maa-ameti kaardi põhjal, kasutades spetsiaalset tarkvara JOSM:

Pikem juhend

Kaarti redigeerides ära unusta Openstreetmapi kuldreegleid:

1. Ära kopeeri teistelt kaartidelt, näiteks Google, Yahoo, Microsofti, Regio või EOMAPi kaartidelt. Erandiks on siinkohal Eesti Maa-ameti kaardid, sest Maa-amet on andnud selleks loa.

2. Have fun! Kaardistamine on meile meelelahutus ning iga jupike kaardistatud maailma on samm selle parema mõistmise poole. Olgu need sammud siis meeldivad.

Ja veel - ära unusta, et Sinu tehtud muudatused lähevad otse Openstreetmap-i andmebaasi. Seega - ära sodi!

 

Peamised kaardi täienduse vahendid:

JOSM (Java OpenStreetMap Editor) - tõenäoliselt populaarseim Openstreetmapi kaartide loomise vahend. Kirjutatud Javas ning sellisena platvormisõltumatu. Aktiivses arenduses, osaliselt eestindatud. Litsentseeritud GPL litsentsi alusel. JOSMi suureks vooruseks on võimas pistikprogrammide (plug-in) süsteem, puuduseks ehk vaat et liigagi kiire arendustegevus, mistõttu värskeimad versioonid temast on alailma katki. Hea mõte on pruukida JOSMi stabiilseid versioone. JOSM-i saab allalaadida aadressilt http://josm.openstreetmap.de/.

Merkaartor - võimas tööriist, mille võimalused väärivad tõsisemat pühendumist. Erinevalt Javas kirjutatud JOSMist on Merkaartor kirjutatud C++/Qt4 kasutades ning seega kompaktne ja kiire. Merkaartori litsentsiks on samuti GPL. Aktiivses arenduses, saadaval Windowsile, Linuxile ja esialgu eksprerimentaalses korras Apple Macile (OS X alates). Merkaartorit saab siit: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Merkaartor.

Potlatch (Flash editor) - Otse Openstreetmap.org kodulehelt kasutatav veebipõhine tööriist. Kirjutatud Flashis ning seega peaks toimima kõikide veebisirvijatega, mis Adobe Flashi toetavad. Enamasti on Potlatchi areng olnud rahulik ning pigem evolutsioonilist laadi, kuid nende ridade kirjutamise ajal teeb Potlatch läbi tormilist arengut ning nii rakenduse kasutajaliides kui tema aluseks olev tehnoloogia on pidevas liikumises. Sellegipoolest on Potlatch asjalik valik esimeseks tutvuseks Openstreetmapi vahenditega. Potlatchiga kaardi muutmiseks mine lehele http://www.openstreetmap.org/ ja kliki sakki Edit. Eelnevalt pead olema openstreetmap.org kasutajaks registreerunud.

Amenity Editorhttp://ae.osmsurround.org/ veebipõhine vahend punktandmete kõige lihtsamaks lisamiseks ja redigeerimiseks. Silmas tuleb pidada, et kui näiteks mingi muuseumi andmed on antud hoone alale (way-le), mitte eraldi node-le, siis seda Amenity Editor ei näita, seega on risk tekitada topeltandmeid. Aga eks see vahend areneb edasi.

Walking Papershttp://walking-papers.org/ kasulik vahend märkmeteks sobiva "kontuurkaardi" väljatrükkimiseks enne välitöödele GPS-iga (või ka ilma GPS-ita) minekut. Sisaldab võimalust tulemus skaneerida ja automaatselt aluskaardiks võtta näiteks JOSM-is.

Viimati uuendatud Esmaspäev, 19 August 2013 10:46  

Facebook

Maakaart.ee-d toetab:
Bänner
Toetatud KÜSK poolt 2018